Pergola je pro vaši zahradu tím nejlepším řešením


Pergoly jsou často vidět jako dřevěné loubí, které se skládá z volně stojících sloupků. Bývají to nejčastěji trámy, které mají různorodou tloušťku a nosnost.  Trámy jsou nahoře propojené, a tím utvářejí vzdušnou střechu, která je u pergol žádaná. Pergola je však také prvkem zahradní architektury, který se používá zejména v sadovnické tvorbě.

Pergol je používáno jako ozdobného prvku, hlavně u popínavých rostlin a květin, kde podporuje jejich růst. Rostliny a květiny potom vytvářejí nad prostorem pod pergolou zastíněné, zastřešené a útulné místo, které je velice příjemné a vhodné pro odpočinek, posezení a relaxaci. Jsou nejčastěji nejvhodnějším architektonickým doplňkem k altánům.

Jak na pergolu

V obchodech lze sehnat pergoly klasické, dřevěné, kovové, nebo na zakázku vyrobené přístřešky z nejrůznějších materiálů, které můžeme umístit kdekoliv. Mohou to být i přístřešky s markýzami a žaluziemi.  Mohou mít i pevnou, velice často i průhlednou ochranu po stranách.

Klasické pergoly známe ze zámeckých zahrad. Vídáme, jak tyto konstrukce, které jsou porostlé popínavými růžemi nebo vinnou révou vytvářely příjemný stín nad chodníky, trávníky a nejrůznějšími jinými plochami. Dnes už si můžeme také dopřát pohodlí tohoto atraktivní ho doplňku v našich vlastních zahradách.

Můžeme si postavit také svoji vlastní, ručně dělanou a originální pergolu v několika krocích.

1.       Je třeba nejprve vybrat místo, kde bude naše pergola stát. Mělo by to být na rovné ploše. Může být hned vedle domu, nebo v nejzastrčenějším rohu zahrady

2.       Navrhněte si jednoduchý plánek. Ten vám pomůže určit, kolik materiálu budete na stavbu pergoly potřebovat.  Je třeba počítat s počtem osob, které se pod pergolu mají vměstnat. Také počítejte s doplňky, jako je například gril.